„Gorączka czarnego złota” – to najnowszy wykład Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z cyklu „Muzealna Akademia 67 +/–”. Spotkanie odbędzie się w środę, 9 maja, o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory. Wstęp jest bezpłatny.

Wykład „Gorączka czarnego złota” w MHK
Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Celem wykładu jest przedstawienie historii przemysłu naftowego w Galicji w drgiej połowie XIX i na początku XX wieku. Przyjrzenie się bliżej zaistniałym i wykorzystanym (lub też nie) szansom, jakie za sobą niosło powstanie i funkcjonowanie największego na ziemiach polskich ośrodka wydobycia ropy i ozokerytu w zagłębiu naftowym Borysławsko-Drohobyckim.

Wykład da też odpowiedź na pytanie o to, co nam dała realnie eksploatacja na skalę przemysłową tych złóż począwszy od połowy XIX, a skończywszy na 1939 r., kiedy to tereny roponośne zostały przejęte przez Niemców, a później Rosję sowiecką. Kolejną kwestią do rozstrzygnięcia będzie znaczenie „czarnego złota” w rozwoju cywilizacyjnym ziem polskich.

Przypominamy, że „Muzealna Akademia 67 +/–” to cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzone są przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranych zagadnieniach.